Diffenbachia – piękna i toksyczna

Skąd pochodzi i jakie lubi warunki?

Diffenbachia pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Lubi zatem dużą wilgotność powietrza i częste podlewanie. Zbyt mocne słońce jest w stanie poparzyć jej liście, dlatego zaleca się unikać bezpośredniego nasłonecznienia z południowego okna. Roślina dobrze czuje się w wysokich temperaturach (max 28 stopi) za to zimą cierpi, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni (to tak jak ja ^^).

diffenbachia

Diffenbachia dobrze znosi półcieniste miejsca, chociaż z moich doświadczeń wynika, że ciągnie ją do promieni słonecznych i tam rośnie jak szalona ; ) Należy pamiętać, że ta roślinka nie lubi przeciągów.  Dobrze reaguje na zraszanie i co jakiś czas trzeba jej przeczyścić wilgotną szmatką zakurzone liście.

Jak pielęgnować DIffenbachię?

Podlewać często, ale nie dopuścić do zgnicia korzeni. Co znaczy często? W moim dość ciepłym pokoju co 2 dni. Sprawdzam palcem, czy ziemia jest już sucha – jeśli tak podlewam. Po kilku minutach podnoszę doniczkę z osłonki i sprawdzam czy stoi w niej woda, jeśli tak – wylewam. Przesuszoną roślinkę zazwyczaj da się uratować, tą ze zgniłymi korzeniami już niekoniecznie. Woda, najlepiej odstana i w temperaturze pokojowej. W miarę możliwości bez minerałów.

Pamiętajmy o nawożeniu! Raz w miesiącu od wiosny do jesieni powinno wystarczyć, aby dać jej siłę na kolejny rok :] Przesadzamy raz do roku.

Informacje dodatkowe, acz istotne

Diffenbachie są piękne! Ich nakrapiane wzory (żółte, nawet białe) pięknie kontrastują z żywą zielenią. Ale uwaga! Sok z liści diffenbachii zawiera trującą substancję. Gdy lekko zahaczymy dłonią o liście zapewne niczego nie odczujemy.. ale gdy przypadkiem taką dłonią potrzemy oczy, czy mamy ranę może spowodować obrzęki i opuchliznę. Mieszkańcy Amazonii używali jej soku do tworzenia zatrutych strzał, co powinno nam dać obraz jej mocy przy odpowiednim stosowaniu. Nie radziłabym trzymać tą roślinkę w zasięgu dzieci i zwierząt.

diffenbachia

Komu polecam?

Niezapominalskim estetom ; ) Roślina na pewno nie nadaje się dla każdego, nie można jej dotykać ani wysuszyć. Za to jej barwa i niepowtarzalność wzorów na każdym liściu rekompensują starania! Moja diffenbachia przyjechała ze mną z Holandii, ale na pewno jest dostępna w OBI i Leroy Merlin.

To jak, podoba się diffenbachia?