Jak być bardziej kreatywnym? Droga Artysty

Kreatywność to wg słownika języka polskiego zdolność do tworzenia czegoś nowego lub oryginalnego. Czasem deprymujące może być uczucie, że wszystko już było, jednak zapewniam, że sama próba odtworzenia jakiegoś dzieła potrafi być niezwykle satysfakcjonująca. Jeśli masz w sobie ciekawość, chęć odkrywania i zdobywania nowych umiejętności to zapraszam do lektury 😉 

Droga artysty

Nigdy nie uważałam się za artystkę. Moje dawne podrygi do tworzenia biżuterii, poezji, czy fotografii nazywałam zwykłym hobby, czy artystycznymi skłonnościami. Słowo artysta wydawało mi się doniosłe, ciągnące za sobą duże oczekiwania i wysoki poziom profesjonalizmu. Odkąd zrozumiałam, że zamiast skupiać się na rezultatach warto dać sobie przyzwolenie na przyjemność jaką niesie za sobą sam akt twórczy wszystko się zmieniło. Bez presji, bez perfekcjonizmu. Zmiana podejścia odblokowała we mnie blokadę przed działaniem. Bo chęć tworzenia jest we mnie odkąd pamiętam i myślę, że nie jestem jedyna. 

„Na podstawie własnych doświadczeń (…) przekonałam się, że twórczość jest naszą prawdziwą naturą, że blokady są sztuczne i próbują powstrzymać proces tak naturalny, a zarazem tak cudowny, jak rozwijanie się kwiatu na szczycie wiotkiej łodyżki.” Droga Artysty, Julia Cameron

akwarelowe portrety

Ścieżki kreatywności

Ekspresja twórcza to nie tylko malarstwo i rzeźba. To każdy rodzaj sztuki, także w digitalu, film, fotografia, ich post-produkcja, florystyka, wizaż, moda, pisanie, journaling, taniec, tworzenie muzyki, aranżacja wnętrz, wszelkiego rodzaju rzemiosła… Lista jest długa i zapewne tutaj się nie kończy. Łatwo znaleźć odpowiednie wymówki i wyperswadować sobie wszelkie próby rozpoczęcia nowej inicjatywy. 

art
art

Istnieją teorie mówiące o twórczości jako formie wyrazu procesu sublimacji życia popędowego (Freud), jednak wolałabym wyszczególnić rozdział o pielęgnowaniu energii twórczej, formy utrzymywania 'czystości wody’. Ten rozdział „Biegnącej z wilkami” skłania do refleksji nad energią życiową, flow i skażeniami swojej życiodajnej energii.

„Ulubioną torturą i karą za ambicje twórcze, jaką wymierzają nam nasze kompleksy, jest złudna obietnica, że kiedyś w mglistej przyszłości przyjdzie czas na tworzenie. Płonna nadzieja, że kiedy nastąpi kilka razy z rzędu wolnych dni, zacznie się dynamiczny wir pracy twórczej. Nie dajmy się zwieźć. Kompleksy nie mają takich intencji. Chcą tylko zdusić i zagłuszyć twórczy impuls.” Biegnąca z wilkami, Clarissa Pinkola Estés

Jak przełamać blokadę twórczą?

Moja sugestia? Popatrz jak robią to inni i zastanów się, czy to coś dla Ciebie. Będąc w szkole, na lekcjach plastyki nie uczono nas technik, wyboru odpowiednich przyborów, ani nawet podstaw mieszania kolorów. Pamiętam za to jak obniżono mi ocenę za to, że moja praca ma białą ramkę, czego (w mojej gimnazjalnej rebelii) nie chciałam zmienić. Nie jestem odosobniona w opinii, że szkoła nie wspiera kreatywności i indywidualnego myślenia. Na szczęście czasy się zmieniły i mamy powszechny dostęp do edukacji, również plastycznej. 🙂 Poniżej kilka moich propozycji.

Kanały na youtube - inspirujące i edukujące

Valerie Lin (eng)

przepiękna estetyka filmów Valerie była dla mnie największą inspiracją ostatniego roku. Cały proces tworzenia – od zbierania pomysłów, przez budowanie ramy, przygotowywanie materiałów i malowanie to jak oglądanie magicznej podróży bohaterki. 

Techniki: malarstwo olejne, rysunek, gwasz, story telling, wideo.

Jane-Beata (eng) nauczycielka ze Słowacji

Jej kanał zawiera najwięcej praktycznej wiedzy dotyczącej pracy z akwarelami dla początkujących. W jakie produkty zainwestować (i dlaczego warto wybierać te dla profesjonalistów), jak zastosować różne techniki malarskie, odpowiednie mieszanie kolorów… i wiele innych przydatnych wskazówek. 

Techniki: akwarela, rysunek, mixed media, gwasz, tusz.

 

Liron Yanconsky (eng)

nauczyciel akwareli dla bardziej zaawansowanych. 

Techniki: akwarele, rysunek.

 

 

Unexpected Gypsy

urocza Brytyjka uczy art journalingu i pokazuje swoje procesy, także te nieudane. Spodobało mi się jej podejście – coś ci nie wyszło? dodaj kolejną warstwę. dalej źle? sklej strony i zacznij od nowa.  

Techniki: akryle, journaling, art journaling, rysunek.

 

Karen Campbell – mixed media artist (eng)

przedstawia zasady wykorzystywania różnych technik w jednym dziele. Moja fascynacja klasycznym podejściem do mixed media, gdzie nie ma miejsca na minimalizm, minęła równie szybko, co się pojawiła, jednak pewne podstawy są bardzo przydatne. 

Techniki: mixed media, rysunek, akryle, scrapbooking. 

Paintable Pro

Doskonałe miejsce, jeśli interesuje Cię malowanie w digitalu. Oczywiście tutaj potrzebne przybory nieco się różnią od pozostałych, bo to przede wszystkim tablet graficzny (lub zwykły z odpowiednim rysikiem), i oprogramowanie (tutaj głównie Photoshop).

Techniki: digital painting.

 

Burza w mózgu – szkoła kolażu (PL)

Kolaże to ciekawa forma ekspresji, równie łatwa do ogarnięcia w digitalu. Tutaj znajdziesz podstawowe techniki, materiały i wyjaśnienia dotyczące legalności materiałów. Wystarczy komputer, Photoshop lub darmowy Gimp i odrobina chęci. Magda uczy też kreatywnego copywritingu. 

Techniki: kolaż w digitalu, copywriting.

 

Nadal mało? O stymulacji mózgu (i zapobieganiu wszelkich neurodegeneracyjnych chorób) poprzez naukę nowych rzeczy pisze regularnie na instagramie dr Joanna Podgórska. Natomiast o kreatywności i blokadach twórczych opowiada Kama Wojtkiewicz w swoim podcaście Sznurowadła Myśli. Inne moje inspiracje znajdziesz TUTAJ

kolaż pt. 'expand'

To jak, zachęciłam do podjęcia nowego kreatywnego zajęcia? A może masz już ukierunkowane artystyczne zacięcie? Daj znać, chętnie zobaczę! 🙂