Monstera Wonna (Dziurawa) – ulubiona roślina domowa

Najpopularniejsza roślina ostatnich lat. Doskonale wpasowuje się w klimat urban jungle, a jej liść stał się popularnym motywem graficznym. Mimo, że znajdziemy ją już wszędzie to nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat nadal się podoba. Monstera Deliciosa to piękna, wyjątkowa roślina, której nie mogło zabraknąć i u mnie. Skąd taka nazwa? Prawdopodobnie od swojego monstrualnego rozmiaru i pysznego smaku owoców. Ale uwaga, niedojrzałe owoce monstery są trujące.

Jakich warunków potrzebuje monstera?

Jako, że monstera pochodzi z lasów tropikalnych, ważna jest dla niej wysoka wilgotność powierza. Kluczową rolę odgrywa też światło – najlepiej umieścić ją daleko od bezpośrednich promieni słonecznych, ponieważ jej ozdobne liście łatwo ulegają poparzeniu. Jeśli jednak otrzyma niewystarczającą ilość światła – jej liście pozostaną bez charakterystycznych dziur. Ważne jest zatem idealne wyważenie.

Jak dbać o monsterę?

Podlewam obficie, ale dopiero gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Na dole osłonki mam umieszczone keramzytowe kulki, które sprawiają, że korzenie nigdy nie stoją w wodzie. Spryskuję jej liście minimum 2 razy w tygodniu. W jej pobliżu znajduje się też nawilżacz powietrza używany możliwie często, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Oprócz dobrych warunków świetlnych i wilgotności warto zadbać o podporę dla pnącza – możesz wybrać palik kokosowy, albo metalowy stelaż. Odkąd mam stelaż moja monstera rośnie znacznie odważniej 🙂 Wypuściła też korzenie powietrzne. W okresie wiosna-lato wspomagam roślinkę nawozem do roślin zielono listnych, dzięki czemu monstera ma ciemnozielony kolor i ładnie rośnie 🙂

monstera deliciosa dziurawa w koszu z wikliny

Kilka dodatkowych informacji

Nie polecam zakupu rośliny w popularnych sklepach wnętrzarsko-budowlanych. Moja monstera przyjechała do domu ze szkodnikami, które szybko przeniosły się na pozostałe roślinki w pokoju. Zajęło ponad tydzień mycia wszystkich liści, żeby pozbyć się intruzów. Poza tym, w hipermarketach rośliny traktowane są identycznie mimo różnych potrzeb, często brakuje odpowiedniego oświetlenia. Polecam kupować wszelkie rośliny w lokalnych kwiaciarniach, bo oprócz wspierania lokalnych biznesów uzyskamy także informacje dotyczące potrzeb danego okazu.
Liście monstery mogą być trujące dla dzieci i zwierząt domowych, dlatego lepiej, gdy nie stoją w ich zasięgu.

Monstera Deliciosa, zdjęcie z marca

Istnieje cień szansy, że moja monstera zakwitnie i wyda owoc, który będzie miał smak, jak połączenie ananasa i banana. Nie mogę się doczekać! ;)🍍🍌

Oprócz popularnej i wszechobecnej Monstery Dziurawej możemy znaleźć także inne odmiany tej pięknej rośliny – 'Monkey Mask’ (Ukośna) ma inne ułożenie dziur w liściach, natomiast Monstera Variegata wyróżnia się biało-zielonym odbarwieniem liści.

Zapraszam też do innych moich wpisów z cyklu Katalog Roślin 🌿

To jak, nie straszna Ci już Monstera? 🙂

Źródła: