Najlepsze książki non-fiction na Storytel

Polecałam już książki na Bookbeat i Empik GO, a teraz pora na najlepszą wg mnie platformę streamingową czyli Storytel. Dlaczego jest najlepsza? Nie tylko dlatego, że biblioteka interesujących mnie kategorii jest najobszerniejsza, ale i dzięki funkcjom samej aplikacji. Można posłuchać fragmentu każdego audiobooka, dzięki czemu od razu wiemy czy odpowiada nam lektor. Można zaobserwować autorów i serie, przez co nie omijają nas nowości wydawnicze. A najlepszą wg mnie funkcją jest spis treści każdego audiobooka oraz pasek postępu, dzięki czemu łatwo się odnaleźć nawet po dłuższej przerwie, ale i wrócić do wybranego momentu w książce. Po 2 latach korzystania ze Storytel mam do polecenia trochę książek non-fiction.

Najlepsze książki na Storytel - w języku angielskim w kategorii non-fiction

The Cosmic Game - Stanislav Grof

Jeśli miałabym polecić jedną książkę z całej listy to właśnie ona. Kosmiczna Gra. Słyszałam opinie, że Stanisław Grof to geniusz, ale ta publikacja całkowicie to potwierdza. O ludzkiej psychice, świadomości, odmiennych jej stanach, w nawiązaniach do literatury, badań międzykulturowych, wiedzy starożytnych kultur i współczesnej psychologii. Słuchałam z pełną fascynacją! Na pewno kupię kiedyś egzemplarz w języku polskim do mojej biblioteczki.

Zen and The Art of Saving the Planet - Thich Nhat Hanh

Mistrz Zen Thich Nhat Hanh to mój ulubiony głos współczesnej mądrości. Mówi o kryzysie klimatycznym w taki sposób, że miałam ochoty wpaść w dół beznadziei, a to naprawdę coś. Polecam też inne tytuły Mistrza, w bibliotece Storytel znajdziesz ich kilkanaście. 

Why Has Nobody Told Me This Before? - Julie Smith

why nobody has told me this before storytel

Dr. Julie Smith słynie ze swoich psychologicznych porad na Instagramie.  Wcale się nie dziwię, że należy też do grona bestsellerowych pisarek. Postym językiem wyjaśnia skomplikowane działania ludzkiej psychiki. Do tego pewne mechanizmy okazują się bardziej powszechne niż nam się wydaje.

How To Do The Work - Nicole LePera

Przyciągnęło mnie holistyczne podejście autorki i nie zawiodłam się. To publikacja, która nie tylko opisuje problemy oraz ewentualnie wskazuje skąd się wzięły, ale przede wszystkim kładzie nacisk na HOW TO DO THE WORK, czyli jak się wykaraskać z całego tego bałaganu w głowie. Mi pomogła i chyba do niej jeszcze kiedyś wrócę.

The Sweet Spot - Paul Bloom

the sweet spot audiobook na storytel

The Sweet Spot: The Pleasures of Suffering and the Search for Meaning. Podtytuł dobrze opisuje jakimi rozważaniami zajął się autor tej publikacji. Z odpowiednią dawką psychologii, antropologii, religii i badań nad kulturą. Dobry audiobook na długie spacery. 

Unf*ck your body

unf*ck your body polecany audiobook na storytel

O tym jak ciało połączone jest z psychiką, o skomplikowanych mechanizmach działania ludzkiego organizmu opisane przystępnym, czasem nawet wulgarnym językiem. Książka jest czytana przez autorkę, co niektórym może przeszkadzać, bo ma swoje fonetyczne maniery, ale myślę, że można się przyzwyczaić. Na pewno obczaję inne pozycje z serii Unf#ck. 

How NOT to DIET - Michael Greger

Dr Michael Gregor to specjalista od pełnowartościowego odżywiania. W tej bardzo długiej (prawie 24h!) książce skupia się na 'poprawnej’ utracie tkanki tłuszczowej, jak tego dokonać bez uszczerbku na zdrowiu. Komentuje i analizuje różne popularne diety. Myślę, że warto słuchać dr Gregera, bo zna się na roślinnym odżywaniu jak nikt inny. Najchętniej odpalałam tego audiobooka podczas gotowania wegańskich obiadów, utwierdzając się w przekonaniu, że dobrze robię 😉 Polecam też wcześniejszą jego publikację How not to die, a niedługo ma wyjść How not to age (o porażającej długości 28h! :o).

Life in the Fasting Lane - J. Fung, E. Mayer, M. Ramos

Bardzo przyjemny w odbiorze podręcznik dotyczący postów. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o dziwo nie dłużyło mi się jak niektóre tego typu publikacje. No i w końcu wiem o co chodzi z tym postem przerywanym (intermittent fasting), tak z naukowego punktu widzenia. 

Najlepsze audiobooki w Storytel po polsku w kategorii non-fiction

Uwięzieni w słowach rodziców - A. Kozak, J. Wasilewski

Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To nie jest przyjemne czytadło. Czasem powoduje nieprzyjemny ucisk w żołądku, czasem pojawi się zwykły 'aha moment’. Dużo tu polskich wzorców zachowań, typowo polskiego myślenia i frazesów, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Trochę porad jak sobie z tym poradzić, jak się wyzwolić, jak odpuścić i zachować bez szkody dla siebie i innych.

Bądź. Holi-styczne ścieżki zdrowia - Orina Krajewska

Wspaniała jest to książka, do tego stopnia, że przesłuchałam ją 3 lata temu, a jak zobaczyłam, że jest na Storytel to sięgnęłam po nią kolejny raz. Każdy rozdział to rozmowa z innym specjalistą od medycyny integralnej przez medycynę konwencjonalną i alternatywną, tradycyjną medycynę chińską, makrobiotykę, zielarstwo, psychologię i duchowość… i inne.

Siła umysłu, siła emocji - Orina Krajewska

siła umysłu siła emocji na storytel

Książka odpowiada (głosem różnych specjalistów) na pytanie, jak poszczególne tradycje duchowe mogą pozytywnie wpłynąć na współczesnego człowieka. Najciekawszy był dla mnie rozdział o ajurwedzie, medytacji loving-kindness i szamanizmie. Ale znajdzie się nawet coś dla chrześcijan. Co prawda książkę kupiłam w wersji papierowej, jednak znajdziesz ją również na Storytel. 

Rośliny, ktore zmieniły świat - Jarosław Molenda

non-ficion na storytel

Cóż to była za niesłuchanie długa, a przy tym interesująca opowieść o roślinach. Trochę historia kultury i cywilizacji, trochę botanika, trochę atlas roślin, i trochę dietetyka. Przyznam, że to 16 godzin czasem mi się dłużyło, ale w formie audio był to materiał łatwy do przyswojenia,

Co jeszcze w Storytel?

Oprócz audiobooków w Storytel chętnie sięgam też po ebooki, zwłaszcza o tematyce związanej z malarstwem akwarelowym i jogą. Warto wspomnieć, że w przypadku, gdy książka dostępna jest w obu formatach audio i ebook to w każdej chwili z łatwością można się przełączać między tymi wersjami. 

To jak, zachęciłam do skorzystania ze Storytel

Więcej polecanych przeze mnie książek, także na innych platformach streamingowych znajdziesz TUTAJ. Po szybkie recenzje tego co akurat słucham/czytam zapraszam na mojego Instagrama, w wyróżnione relacje z oznaczeniem books