Najlepsze podcasty sezonu 2022

Od kilku lat z wielką przyjemnością słucham podcastów. To świetny sposób na urozmaicenie podróży, spacerów, sprzątania, a nawet malowania, czy rysowania. 🙂 Widziałam zestawienia najpopularniejszych podcastów, gdzie dominują tematy polityczne, lub kryminalne – to totalnie nie moje klimaty. Dlatego podsyłam moje propozycje o trudnej do nazwania kategorii, niech będzie to ogólnorozwojowy mindfulness. A teraz do rzeczy, moja lista subiektywnie najlepszych podcastów poniżej. 🙂

Podcasty w języku polskim

Sznurowadła myśli Kamy Wojtkiewicz zdarzyło mi się już polecać na tym blogu, ale nadal utrzymuję, że jej praca powinna zyskać na popularności. Znajdziesz tam wspaniałe, wartościowe treści o świadomym życiu, psychologii i kulturze. 

Marta Niedźwiecka O Zmierzchu tłumaczy zagadnienia psychologiczne jasnym i klarownym (czasem dobitnym) językiem. Początkowo o związkach i seksie, jednak zagadnienia dotyczące umysłu i zachowań współczesnego człowieka zdają się być jej wieczną inspiracją, Bywa, że robię notatki, bywa, że nie mam ochoty słuchać, bo odsłania jakąś prawdę, do której wolałabym się nie przyznawać. A to o czymś świadczy.

Z Magdaleną Karwat-Marek autorką podcastu Na Miejscu łączy mnie szczególna więź. Studiowałyśmy razem kulturoznawstwo i wydaje mi się, że nadajemy na podobnych falach. Magda ma na swoim dorobku lata doświadczenia w radiu RMF FM, a podcast jest jej nowym projektem, któremu bardzo kibicuję i słucham z zaciekawieniem. Tematem przewodnim jej rozmów z gośćmi jest dom, ale w treści znajdzie się także sporo o minimalizmie, podróżach, Krakowie. 

Inne warte wspomnienia podcasty, (których jednak nie słucham regularnie):

  • Jakie magiczne moce ma Puszcza Białowieska? to odcinek podcastu Łukasza Długowskiego, którego wysłuchałam oczarowana i totalnie zapragnęłam doświadczyć magii Puszczy Białowieskiej na własnej skórze! 
  • Kanał DALEJ Martyny Wojciechowskiej to ciekawe rozmowy z ludźmi z różnych 'baniek’, Martyna nawet lokalnie potrafi znaleźć fascynujące postaci do wypytania. 🙂
  • W MOIM STYLU Magdy Mołek, kanał zapowiadał się świetnie, jednak z biegiem czasu stawał się coraz bardziej repetycyjny i nie każdy gość-celebryta ma wiele treści do przelazania, jednak warto poszukać tam kogoś z kim będziemy rezonować, na pewno tam jest!
  • Całkiem fajna audycja by Podgórska (mojej ulubionej promotorki nauki dr Joanny Podgórskiej); odcinek o Buddyzmie Zen to doskonała rozmowa nie tylko dla religioznawców. 
  • Pierwszy podcast, który mocno mnie wciągnął był autorstwa Karoliny Sobańskiej, i chociaż nie jestem już na bieżąco, uznałam, że warto o nim wspomnieć, bo w ponad dwustu odcinkach na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Podcasty po angielsku

Jay Shetty Podcast to w moim odczuciu najlepszy podcast z całego zestawienia. O znajdywaniu celu, życiu byłego mnicha, praktyce uważności, medytacji, samorozwoju. Najmocniej polecam odcinek z dr Gaborem Mate: The ROOT CAUSE Of Trauma & Why You FEEL LOST In Life

Andrew Huberman jest neurobiologiem i popularyzatorem nauki. W jego Huberman Lab rozmowy nie są krótkie, średnio dwugodzinne wywody zawierają mnóstwo analiz, badań i aktualnych naukowych rozkmin. 

Podcast miał nazwę Addicted to man i otworzył mi oczy różne aspekty damsko-męskich relacji, zwłaszcza w kontekście nadawania sobie wartości przez pryzmat patrzenia oczami mężczyzn(y). Przemyślenia dojrzałej (ale nie starej!) kobiety i jej rozmowy z innymi kobietami to wspaniała dawka female empowerment. Cykl został zamknięty, ale warto nadrobić ostatnie 2 lata regularnie publikowanych odcinków. 

O innych podcastach (które nadal polecam) pisałam jakiś czas temu w TYM WPISIE.

To jak, zachęciłam do słuchania? 🙂  Znalazłeś_aś tu coś dla siebie? Daj znać w komentarzu lub na insta plantsfollowers.