Najlepsze wegańskie blogi kulinarne 2020

Dawno temu, gdy rozpoczynałam naukę roślinnego gotowania, w polskim internecie niewiele się działo. Wybijała się na tle innych (jeszcze nie kultowa) Jadłonomia, a uznanie powoli zaczęła zdobywać Wegannerd. Przyznaję, że mnóstwo inspiracji znalazłam na nieaktywnym blogu potrawypolgodzinne. Tam nauczyłam się, że nie trzeba spędzać połowy dnia w kuchni, żeby zjeść smaczny i pożywny posiłek, a i dla mojej studenckiej kieszeni lista składników była zazwyczaj całkiem łaskawa. 🥙

Były to czasy, gdy rynek wegańskich produktów gotowych praktycznie nie istniał. Można było zdobyć dużą kostkę tofu, suche kotlety sojowe i flaczki pewnej czeskiej firmy. Myślę, że całkiem dobrze się stało – musiałam nauczyć tworzyć proste smaczne dania z łatwo dostępnych produktów. Bez generowania całej masy odpadów, bez sztucznych polepszaczy. Korzystałam z przełomowej (na tamte czasy 😉) wyszukiwarki www.puszka.pl, a po wizycie w ośrodku Hare Kryszna na Dolnym Śląsku rozpoczęłam gotowanie z książki Kuchnia Kryszny. Myślę, że to właśnie stąd moje umiłowanie do nieskomplikowanych dań i mnóstwa aromatycznych indyjskich przypraw. Takie przepisy znajdziesz w polecanych przeze mnie blogach kulinarnych ↴

tablet z blogiem eat me please, wegańskie blogi

Jakie blogi polecam w roku 2020?

Nie oszukujmy się, sam dobry przepis nie wystarczy, żeby zaskarbić sobie uwielbienie i przede wszystkim regularne powracanie czytelników na bloga kulinarnego. Liczy się oprawa wizualna, piękne zdjęcia, ale i przystępność przepisów. Na szczęście jest w czym wybierać! Czym kieruję się aktualnie przy wyborze blogów? Muszą być przejrzyste, ładne wizualnie, a same przepisy niezbyt skomplikowane i różnorodne. Rzadko gotuję dokładnie wg przepisu, są to raczej inspiracje, z których powstaje coś mojego.

Oto moja lista 10 najlepszych wegańskich blogów kulinarnych:

Jadłonomia, zawsze! Odkąd kupiłam najnowszą książkę Jadłonomia po polsku rzadziej zaglądam na bloga, ale jednak jest to pierwsze miejsce, gdzie wpisuję zalegający składnik, z którego chcę coś ugotować. Marta od zawsze jest moją największą inspiracją, łącząc wspaniałe i zaskakujące przepisy z elementami badania kultury 🙂 Od niedawna podglądam Jadłonomię także na Youtube,gdzie bardzo wiele można się nauczyć!

Wspomniana już Wegannerd prosto z Krakowskiego Kazimierza. Bardzo kolorowy, jaskrawy styl fotografii i ogromna inspiracja do gotowania. Polecam też najnowszą książkę Alicji Świętujemy! Roślinne przepisy na uroczystości i święta.

hallomorning również nie trzeba nikomu przestawiać. Wspaniała baza przepisów wegańskich, prostych i inspirujących do ruszenia w stronę kuchni. ☺️ Magda prowadzi także konto na Instagramie @lekarkanaroślinach, gdzie rodzice znajdą zapewne sporo wartościowych treści.

eatmeplease! och, nie powiem ile razy zrobiłam Rozgrzewającą zupę krem z czerwonej soczewicy zanim wryła mi się w pamięć na zawsze jako mój ulubiony comfort food. 🍛 Poza tym ananas w logo przemawia do mnie niezmiennie od wielu lat 🍍🍍

vegeszamankę cenię za delikatność i naturalność, jaka bije z jej wirtualnej przestrzeni. Opublikowane przepisy są proste i zazwyczaj mam w swojej kuchni wszystkie składniki z listy. Myślę, że gotujemy w podobny sposób. W zakładkach mam jeszcze sporo zapisanych przepisów do przetestowania. To nie jest typowy blog kulinarny, zajrzyj koniecznie!

blogdiany.pl to moje nowe odkrycie. Oprócz przepisów znajdziemy też masę treści związanych z dietetyką. Jestem w fazie czytania wszystkich wpisów, znajduję tutaj mnóstwo ciekawych postów, chociaż przyznaję, nie miałam jeszcze okazji przetestować przepisów. Wszystko przede mną!

Kto powiedział, że wegańskie blogi kulinarne to domena kobiet? Ervegan to jeden z najpiękniejszych i najlepiej uporządkowanych blogów, jakie widziałam. Zaglądam z przyjemnością i często wyszukuję przepisy wg słowa kluczowego.

kuchnia wegAnki przewija się w moich zakładkach od wielu lat, chociaż nie zaglądam regularnie to właśnie stąd najczęściej wybieram przepisy na wegańskie słodycze. Bo jeśli chodzi o pieczenie słodyczy to musi być po prostu szybko; kilkuwarstwowe torty to nie moja bajka. 🧁

true taste hunters – Ina jest mistrzynią wegańskich dań bezglutenowych. Miałam krótki epizod w życiu, gdy ograniczałam gluten i wtedy jej blog był dla mnie skarbnicą wiedzy. Nie wykluczam, że jeszcze kiedyś mi się przyda ogromny zbiór jej przepisów.

ekocentryczka to nie typowy blog kulinarny. Czasem zaglądam po przepis, jednak Darię śledzę głównie na Instagramie, tam uświadamia i pokazuje ekologiczne rozwiązania. Zdarza mi się, że jej krótki filmik, jak przyrządza coś w kuchni sprawia, że biegnę do kuchni spróbować sama. Kiszone tofu z jej szybkiego przepisu to sztos. Dla zainteresowanych – Daria wydała też ebooka z przepisami we współpracy z vmagiem.

Dlaczego mój blog nie jest kulinarny skoro lubię gotować?

Wydaje mi się, że rynek wegańskich blogów kulinarny jest raczej przesycony. Było mi trudno zdecydować się tylko na 10 poleceń. ☺️ Chętnie gotuję i tworzę własne dania, jednak są zazwyczaj oparte o już dostępne, gotowe przepisy. Poza tym, nigdy niczego nie zapisuję i stosuję jedyną słuszną miarę 'na oko’. 😉

To jak, zainspirowałam?
A Ty na jakie blogi kulinarne zaglądasz? 🥦🥕🥥
Inne polecane przeze mnie linki znajdziesz TUTAJ