Natura Portugalii – Północ

Jest jedną z tych rzeczy, które wzbudzają we największy podziw. Zarówno ta dzika i nieokiełznana, jak i ta do której człowiek dorzucił swoje trzy grosze. Natura, Matka Ziemia, Pachamama. Mikrokosmos, z daleka wyglądający na chaotyczny, z bliska okazuje się, że nic w nim nie dzieje się bez przyczyny. Nie planowałam tworzyć fotorelacji z mojej zeszłorocznej podróży, jednak cóż mi po tych wszystkich zdjęciach, jeśli leżą na zakurzonym dysku? Przedstawiam pierwszą część cyklu – natura północy Portugalii. Większość fot wykonana smartfonem, część Canonem. Postprodukcja – Lightroom i Photoshop 😉

Północ Portugalii - Gerês i okolice

Gerês to pokaźny park narodowy na północy Portugalii, tuż przy granicy z Hiszpanią. To właśnie tam miałam przyjemność spędzić kilka tygodni pod koniec zeszłego lata (nadal ślę wdzięczność). Mieszkałam w kamiennym domu, w maleńkiej miejscowości, przez którą przepływała słynna rzeka Cávado. Co najbardziej zostało mi w głowie z tamtego miejsca? Rześkie powietrze, niezliczone odcienie zieleni i krystalicznie czysta woda. Góry, doliny, kręte i niebezpieczne drogi… Gościnni i bardzo sympatyczni ludzie, nawet w obliczu problemów lingwistycznych. 😉 No i ta roślinność, która zdaje się wymykać spod kontroli. W przydomowych ogródkach rosnące drzewa figowe, pomarańczowe, cytrynowe, tunele oplecione kiwi, przeróżne rodzaje winorośli.

To tutaj znajdziemy tych, którzy żyją off the grid

A właściwie to nie znajdziemy, jeśli sami zechcą zostać znalezieni! 😉 Miałam niezwykłą przyjemność poznać ludzi, którzy żyją z dala od asfaltowej drogi, bez dostępu do elektryczności poza małym panelem słonecznym, za to z ogrodem wypełnionym niezliczonymi roślinami jadalnymi. Życie off grid jest w Portugalii o tyle łatwiejsze, że przyłączenie do gazociągu jest tutaj powszechne jedynie w miastach. W pozostałych rejonach popularne są butle z gazem, do kupienia na każdej stacji benzynowej i w lokalnych sklepach. Bez większego problemu można zrobić samonawadniający się system w ogródku, bo łatwo o wodę spływającą z gór w dolinę rzeki. Nie brakuje też oczywiście słońca!

Czym wyróżnia się ten rejon na tle innych w Portugalii?

Nie miałam jeszcze przyjemności poznać wszystkich regionów tego pięknego kraju, zwłaszcza wschodnia granica pozostaje dla mnie wciąż nieodkryta, ale.. Północ wyróżnia się przede wszystkim niewielkim zaludnieniem i łatwym dostępem do czystej wody. Nawet w najcieplejsze miesiące susze nie stanowią tam dużego problemu. [Myślę, że to powoli będzie ulegać zmianie.] Natomiast jesienią rozpoczyna się intensywna pora deszczowa. Nie doświadczyłam jej jednak w pełni, bo gdy tylko pogoda zmieniła się na chłodniejszą spakowałam walizkę i wyruszyłam do cieplejszego regionu. O ile kamienne domy doskonale sprawdzają się latem, to w pozostałym okresie nie jest to przyjemnie doświadczenie. Zwłaszcza, gdy ogrzewane są kominkiem i nie ma możliwości rozprowadzenia ciepła po całym domu. 

projects-nature-12
Natura na talerzu - figi i winogrona z ogrodu

To jak, podoba się północ Portugalii?

Masz pytania? Coś Cię zainteresowało w szczególności? Pisz śmiało, tutaj lub na Insta @plantsfollowers. W następnej części wybrzeże, Porto i inne atrakcje 😉 🌊🌱