O roślinach – recenzja ksiażki

Pierwszy raz kupiłam coś dlatego, że urzekło mnie zdjęcie na Instagramie. Piękna kompozycja flat lay, w centrum książka, wokół rośliny, konewka, i inne takie. Przeczytałam o czym jest – tytuł sugestywny „O roślinach” wydawnictwa Full Meal. Autorami są Łukasz Marcinkowski i Radek Berent. Oglądając klika podglądowych zdjęć byłam pewna dwóch rzeczy: że muszę ją mieć i to w formie papierowej!

książka O roślinach Łukasz Marcinkowski, Radek Berent recenzja kompozycja zielona

O roślinach; Łukasz Marcinkowski i Radek Berent

O roślinach, domowa uprawa Kwiaty&Miut

Publikacja jest pięknie ilustrowana szata graficzna zawiera w sobie estetyczny minimalizm w retro klimacie, będąc równocześnie przepełnioną zdjęciami z ogromną ilością roślin. Pierwsze co rzuca się w oczy to miejska dżungla w mieszkaniu autorów – godna pozazdroszczenia, ale i niewątpliwie czasochłonna.

Książka składa się z kilku części i jest całkiem różnorodna. Od prywatnej historii związanej z roślinami autorów przez gościnne eseje o kulturoznawczym charakterze po atlas roślin z opisem sposobu pielęgnacji i odpowiednich warunków. Znajdziemy także podstawy pielęgnacji roślin domowych, przepis na własny nawóz pokrzywowy, czy inne projekty DIY.

Mapa oranżerii i palmiarni na terenie Polski przyda się, stanowczo! Niedawno miałam w planach wyruszyć do tej w Gliwicach, nie wyszło, była jeszcze zima, więc może i lepiej. 🙂

O roślinach przy roślinach kompozycja recenzja książki

O roślinach przy roślinach

Czym przekonała mnie do siebie ta pozycja O roślinach?

Oprócz tego, że jest pięknie wydana posiada w sobie wartościowe treści i nie jest ich wcale mniej niż zdjęć, co czasem zdarza się przy tego typu albumach. Muszę przyznać, że esej o tym, Jak paprotka trafia na parapet  był dla mnie pozytywnie zaskakującym elementem. Napisany przez antropolożkę kultury przypomniał mi teksty tego typu czytane na studiach. Zatęskniłam!

To nie zwykły album ze zdjęciami roślin, ale podręcznik pielęgnacji o szerokim spojrzeniu na tematykę roślin domowych. Przeczytałam od deski do deski z wielkim zaciekawieniem i fascynacją, ale to może tylko przez moją zajawkę, która rozpoczęła się około rok temu w Hadze. Domyślam się, że nie każdy używa też łacińskich nazw tego co mu stoi na parapecie 😉

recenzja książki O roślinach fragment o paprotkach

O roślinach fragment książki

Komu polecam książkę?

Miłośnikom roślin, estetom,  kolekcjonerom coffee table books 😉 Muszę przyznać, że autorzy mają nosa co do wyboru roślin. Znajdują się  tam wszystkie, które aktualnie posiadam i które mi się marzą. Sprawdzałam, czy moje zielone typy stoją w odpowiednim miejscu w stosunku do okna i ilości światła, które na nie pada. Sporo się dowiedziałam, np. dlaczego moja pilea przyjechała do mnie w kolorze żółtawym, a młode listki wymieniła na poprawny zielony 😉 Autorzy podpowiadają, które roślinki lubią zraszanie i jak często przesadzać okazy. Jeśli chodzi o nawadnianie to potwierdziły się moje empiryczne spostrzeżenia.

O roślinach recenzja książki fragment o Epipremnum aureum

O roślinach – Epipremnum aureum

Czy zachęcam do zakupu albumu O roślinach?

Tak, o ile interesuje Cię tematyka roślin domowych. Prawie prosto z holenderskiej hurtowni kwiatów trafiłam do biura, gdzie znajduje się tylko jedna przesuszona kalancholea, więc zdaję sobie sprawę, że spora część społeczeństwa do kwestii roślin nie przywiązuje wagi. Sama do niedawna podchodziłam dość obojętnie. Lata świetlne temu, całe szczęście!

Według mnie to pozycja obowiązkowa dla nowo zajawionych na roślinki. Nie jestem pewna, czy będzie przydatna dla wieloletnich pasjonatów, ale przez swój wielowymiarowy charakter i piękne wydanie na pewno nadaje się na prezent.

O roślinach

To jak, wybierasz dla siebie, czy kogoś bliskiego?