Oleje w naturalnej pielęnacji skóry twarzy

Uważam, że nierafinowane, zimnotłoczone oleje w diecie homo sapiens to jeden z ważniejszych elementów (w naszej strefie klimatycznej). Temat ich spożywania zostawię sobie jednak na inny moment. Dziś będzie o naturalnej pielęgnacji skóry twarzy, zatem nie obejdzie się bez olei! Swoją przygodę ze stosowaniem olejków zaczęłam kilka lat temu i od tego czasu nie wyobrażam sobie mojej pielęgnacji bez nich.

olej z pestki jeżyn
Dlaczego warto stosować oleje w pielęgnacji twarzy?
Jeśli zależy nam na korzystaniu z dobrodziejstw natury to nierafinowane oleje będą najlepszym wyborem. Są esencją z roślin w czystej formie, zawierają bogactwo witamin i minerałów. Oleje to substancje bogate w kwasy tłuszczowe, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Stosowane odpowiednio potrafią ujędrnić i wygładzić skórę. Dla mnie najistotniejszym aspektem jest to, że nie zawiera w sobie żadnych dziwnych chemicznych substancji. Staram się sięgać po kosmetyki o prostym, możliwie naturalnym składzie nawet przy ograniczonym budżecie. Trudno o lepszy wybór niż jednoskładnikowy produkt. Każdy olej posiada inne właściwości, dlatego warto szukać odpowiedniego dla siebie.

olejki do twarzy: z pestek jeżyn i konopny
Jaki olejek do twarzy polecam?
Każda skóra jest inna, dlatego nie ma uniwersalnej recepty. Istnieją wykazy najlepiej sprawdzających się olejów do danego typu cery, jednak nie są to żelazne zasady. Jeśli miałabym wskazać olej, który prawdopodobnie sprawdzi się u każdego byłby to olej jojoba. Ma unikatową strukturę, która tak naprawdę klasyfikuje go do grupy wosków. Szybko się wchłania, dlatego wybrałam go jako swój pierwszy olejek usiłując powoli przyzwyczajać się do tej metody pielęgnacji. Od tego czasu przetestowałam już wiele, najlepiej przy mojej suchej i wrażliwej skórze sprawdził się olejek różany, z awokado, konopny i widniejący na zdjęciu olej z pestek jeżyn. Stosuję go jednak głównie pod oczy (posiada właściwości rozjaśniające cienie) lub z innym olejkiem tworząc mix. Uwaga, to nie muszą być drogie olejki w maleńkich opakowaniach! Równie dobrze warto sięgnąć po to co mamy w lodówce, o ile znajdzie się na stanie jakiś nierafinowany olej np. lniany, czy oliwa extra virgin ; )

olejki do twarzy
Olej zamiast kremu?
Nie zamiast – oprócz! Nie polecam stosowania olejów, jako jedyną formę pielęgnacji. Olej nie posiada właściwości nawilżających, a jedynie zapobiega utracie wody ze skóry. Należy również zadbać o nawilżenie w tych głębszych warstwach naskórka. Nie jest to zadanie wyjątkowo trudne. Znam kilka sposobów:
- stworzenie mieszanki: olej + humektant np. kwas hialuronowy, żel aloesowy, mocznik, etc.;
- nałożenie na twarz najpierw humektant, a później olej;
- stosowanie oleju zamiennie z kremem o właściwościach nawilżających.
Od kilku lat stosuję rano krem, wieczorem olej. Przed aplikacją oleju staram się spryskać twarz tonikiem (uwielbiam aloesowy i różany!). Nie polecam jednak gotowych mieszanek z kwasami czy witaminami. Niedawno pokusiłam się o zakup małej buteleczki mieszanki olejku głównie migdałowego z retinolem z kuszącym napisem ani-ageing co poskutkowało wysypką na całej twarzy. To zapewne wynik sztucznie dodanego, duszącego aromatu.
Olejowe Oczyszczanie Twarzy (OCM)
Długo musiałam się przekonywać do tego konceptu. Ale jak to? Zmywać makijaż olejem? Nie mieściło mi się w głowie. Ale spróbowałam i muszę powiedzieć, że to jedno z najmilszych zabiegów, jakimi się poddawałam. Klasycznie polega to na stworzeniu mieszanki oleju rycynowego (10-30% w zależności od typu cery) z innym olejem bazowym. Ja wykorzystuję sam olej jojoba. Rozsmarowuję olejek w skórę na makijaż i gdy czuję, że makijaż nie jest już na swoim miejscu przykładam zmoczoną w ciepłej wodzie i wyciśniętą ściereczkę bambusową na całą powierzchnię. Zostawiam na kilkadziesiąt sekund. Ściągam „brud” ściereczką. Płuczę ją i jeszcze raz. To naprawdę cudowne uczucie! Nie praktykuję każdego dnia oraz staram ciężej schodzące produkty usunąć wcześniej. OCM lubię stosować, jako zakończenie demakijażu, gdy mam więcej czasu. Ważne, aby dokładnie wyprać ściereczkę po każdym użyciu.
Po więcej informacji i odsyłam do kompendium wiedzy od makehappyday.

olejowe oczyszczanie twarzy
To jak, kto dziś wsmaruje sobie olej w buzię? ; )