polecane linki na zimę

Muszę przyznać, że zima nie jest moją ulubioną porą roku. Zwłaszcza w Polsce, gdy zmrok zapada już o 16. Ale szukając dobrych stron tego zjawiska – jest to doskonały czas na rzeczy, które odkładaliśmy na później. Poniżej kilka moich propozycji na nadchodzącą zimę 🙂 Będzie coś do przesłuchania, do poczytania, do obejrzenia 😉 Zapraszam ⇾

Inspiracje na rok 2022

Starannie wyselekcjonowane spośród otchłani możliwości. Będzie mi niezwykle miło, jeśli dasz znać, czy coś z poniższych propozycji Cię przekonało – w komentarzach poniżej, albo na moim instagramie 🙂

Polecane podcasty

Linki do podcastów prowadzą do youtube, bo korzystam z wersji premium, gdzie mam wszystko w jednym miejscu, ale audycje dostępne są także na wszystkich popularnych platformach podcastowych.
o zmierzchu

Najlepsze kanały na youtube

 • Magdalena Joga
  Magda prowadzi jedyny kanał na yt w języku polskim, z którym praktykuję jogę. Lubię jej pogodną osobowość i widoczki z Bali 😉 
 • PiXimperfect (eng)
  gdybys poczuł_a nagłą potrzebę nauki Photoshopa to Amish jest mistrzem! 
 • Shayda Campbell (eng)
  wizualnie dopracowane inspiracje do nauki malowania, rysowania, tworzenia bullet jurnali i innych takich. Albo jedynie oglądania procesów twórczych, też spoko!
magdalena joga na youtube

Polecane seriale i film na Netflixie

 • Wyjaśniamy
  Serial dokumentalny i popularnonaukowy. Różnorodne tematy opracowane w 20 minutowych odcinkach. Zapewniam, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Osobny cykl Wyjaśniamy tajemnice umysłu jest równie dobry.
 • The Midnight Gospel
  Odjechana animacja, w której główny bohater kupuje symulator wszechświatów, a podróżując prowadzi wywiady do swojego spacecastu w tematach mindfulness. Obejrzałam dwa razy – raz próbując ogarnąć, co dzieje się na ekranie, a kolejnym razem bardziej słuchając rozmów. 
 • Mr. Robot
  Serial o hakerach, o zepsutym społeczeństwie i chorobach umysłowych. Może nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale wg mojej subiektywnej oceny jest to najlepszy serial ostatnich lat. 
 • Czego nauczyła mnie ośmiornica
  Piękny dokument o przyjaźni człowieka z ośmiornicą. Fascynujące, serio!
midnight gospel plakat

Książki polecane na zimę

O polecanych książkach powstanie osobny post, bo w tym roku pochłonęłam ich zbyt wiele na na taką krótką listę. Wybrałam 3 które zrobiły na mnie największe wrażenie. Recenzje innych publikacji znajdziesz w kategorii książki.

 

 • Trzymaj mniej!, Alahn Brahm
  Bardzo przyjemne wykłady tego charyzmatycznego buddyjskiego mnicha  wydane w formie pisemnej. Można za darmo pobrać pdf lub zamówić wersję papierową płacąc tylko za wysyłkę. Polecam wpłacić darowiznę na konto fundacji w formie podziękowania. 
 • Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro
  Chyba najpopularniejsza książka ostatniego roku w tej kategorii. O wzorach zachowań utrwalanych w kulturze i przekazywanych z pokolenia na pokolenie kolejnym kobietom. Mi osobiście bardzo pomogła, jednak koleżance, której podarowałam egzemplarz nie przekonały zawarte treści. Różne opinie, różne potrzeby 🙂

 • Cztery umowy. Droga do wolności osobistej, Miguel Ruiz
  To nie jest pozycja dla każdego, ale jeśli jesteś otwarta_y na neoszamanizm i ponadczasowe mądrości dawnych meksykańskich ludów to wato zajrzeć. 


czula przewodniczka

Aplikacje na smarthpona warte ściągnięcia

 • Headway (eng)
  Jeśli nie masz czasu na czytanie opasłych publikacji, za to cenisz sobie zwięzłość i łatwą do zapamiętania formę wizualną polecam apkę Headway. Znajdziemy tam imponującą liczbę opracowanych streszczeń książek z wszelakich kategorii, np. Self-Growth, Buisness, Home & Enviroment, Spirituality, i wiele innych. Opracowania są dostępne w formie ebooka z zaznaczonymi najważniejszymi cytatami (oraz możliwością zrobienia z nich fiszek do powtórzeń) oraz w wersji audio do przesłuchania. Codziennie dostajemy 1 streszczenie za darmo (z wybranych przez nas kategorii), dostęp do całej zawartości aplikacji można wykupić w subskrypcji od 4 zł tygodniowo.
 • Notion (eng)
  Jedno miejsce do zapisywania wszystkiego, co robię w sieci. Listy zadań, habit tracker, plany, marzenia, linki, wydatki… Nowoczesna i zsynchronizowana forma organizera. Chwilę zajmuje, żeby się połapać, ale gdy już się uda to nic nie będzie takie jak dawniej 😉 gotowe motywy dają naprawdę wiele możliwości, dodatkowo urzeka castomizowana i minimalistyczna forma wizualna. 
 • Insight Timer (eng & pl)
  Medytacje prowadzone, wykłady, społeczności, gdzie jednym kliknięciem możemy podziękować przypadkowej osobie za wspólną medytację. Najchętniej korzystam z funkcji timera: wybieramy czas, który chcemy poświęcić na medytację, do tego dźwięk ulubionego gongu na początek i koniec, ewentualny podkład muzyczny, albo odgłosy natury w tle. Wszystko opcjonalnie. Testowałam różne aplikacje do medytacji, ale zawsze wracam do tej. Polecam medytacje prowadzone w angielskiej wersji językowej. 
headway app
headway app

Bonus portal do nauki... wszystkiego (eng)

Jeśli angielski nie stanowi dla Ciebie problemu, a masz w sobie chęć pozyskania nowej umiejętności Shillshare jest miejscem, gdzie warto zajrzeć, wybrać spośród nieograniczonych możliwości i nauczyć się czegoś nowego. Platforma oferuje kursy właściwie w każdej kreatywnej dziedzinie – wszystko ładnie opisane, wytłumaczone i podzielone na małe moduły; polecam zwłaszcza kursy dotyczące sztuk wizualnych. Znalazłam też świetnie wytłumaczone zasady szycia ręcznego, co prawda miałam podstawy w tej dziedzinie, ale uporządkowanie dało mi pewności, że faktycznie wiem, co robię. 😂 Z tym linkiem masz miesiąc za darmo – SKILLSHARE

To jak, poleciłam coś idealnego dla Ciebie?

Podobny wpis sprzed dwóch lat (nadal aktualny), znajdziesz tutaj.