Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – jak dbać?

Skrzydłokwiat to jedna z bardziej rozpoznawalnych roślin doniczkowych w mieszkaniach. Swoją sławę zawdzięcza badaniom przeprowadzonym przez NASA, gdzie został wpisany na listę roślin oczyszczających powietrze z toksyn. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto umieścić go w swoim wnętrzu.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jak dbać?
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Czym wyróżnia się skrzydłokwiat wśród innych roślin zielono-listnych?

Jest to roślinka o gęstym pokroju i nasyconej zielonej barwie liści. Ma pięknie kontrastujące białe lub kremowe kwiaty, których kształt przypomina skrzydła ptaka; skąd polska nazwa. Z badań wynika, że roślina jest w stanie oczyścić przestrzeń z amoniaku, benzenu, formaldehydu i trójchloroetylenu*, dlatego jest stałym bywalcem sypialni, a także szpitali i przychodni.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) macro photography
Makro fotografia roślin – Spathiphyllum

Jakich warunków potrzebuje Skrzydłokwiat?

Spanthiphyllum potrzebuje zacienionego miejsca. Pełne słońce, zwłaszcza latem może oparzyć końcówki liści, stają się wtedy brązowe – to samo dzieje się, gdy podlewamy roślinę zbyt rzadko, lub gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże. Podlewamy go latem 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2. Staram się też zraszać jego liście raz na tydzień, ponieważ ogrzewanie potrafi wysuszyć wszystko na wiór. W okresie wiosna-lato dobrze jest nawozić roślinę raz na miesiąc. Skrzydłokwiat nie lubi przeciągów, ani częstych zmian położenia względem słońca.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - jak podlewać?
Spathiphyllum

Dodatkowe informacje

Lepiej trzymać Spanthiphyllum z dala od zwierząt i dzieci, ponieważ może być dla nich toksyczna. Jest to jedna z prostszych roślin do uprawy, gdyż wymaga tylko częstego podlewania i obcinania liści, które zaczynają usychać. Roślinka potrafi osiągnąć do 1m wysokości, jednak w domowych warunkach najczęściej dorasta do 50 cm maksymalnie.

Więcej roślin znajdziesz w kategorii Katalog Roślin, gdzie serdecznie Cię zapraszam.
To jak, podoba Ci się skrzydłokwiat, czy wolisz mniej pospolite okazy?