Najlepsze wegańskie książki kucharskie 2022

Całkowicie wegańska książka kucharska wydana w języku polskim, gdy zaczynałam moją przygodę z weganizmem po prostu nie istniała. Inspiracje czerpałam z blogów, ale na ten temat napisałam już więcej TUTAJ. Moim pierwszym projektem w Adobe InDesign była właśnie swego rodzaju wegańska książka kucharska ze sprawdzonymi przepisami głównie dla mojej mamy. Do teraz gotując intuicyjnie bazuję, w znacznej mierze, na tamtych przepisach, zresztą mam ją do tej pory i czasem zaglądam. Ale dość prehistorii!
Aktualnie na naszym rynku wydawniczym znajdziemy sporo wegańskich książek kucharskich i dlatego postanowiłam kilka z nich wyróżnić. Poniżej znajdziesz mój subiektywny wybór najlepszych wegańskich książek kucharskich wydanych przez polskich twórców.
Prawdziwa wegańska biblia. 😉 Mimo wielu dodruków stała się białym krukiem, a jej cena na wtórnym rynku przekroczyła już dawno cenę okładkową. W mojej lokalnej bibliotece została nawet skradziona! Jako, że nie tak łatwo ją dorwać, nie będę zatem się na jej temat rozwijać. Po prostu klasyk.
Rewelacyjna książka kucharska bazująca na polskich składnikach i typowo polskich smakach. Mam ją zawsze pod ręką w kuchni, wypróbowałam z niej jakieś 80% przepisów, do części wracam regularnie. Marta tłumaczy dokładnie, co, jak i dlaczego, czasem dorzuci kontekst kulturowy (tak samo jak i ja, Marta to kulturoznawczyni :). Jeśli miałabym wybrać jedną książkę kucharską, która zostaje w moim domu to właśnie ta!
Gdy potrzebuję odmiany w kuchni sięgam Nową Jadłonomię. Większość przepisów ma w swoim składzie orientalne składniki, często niedostępne w małych miejscowościach, ale ileż można jeść cebulę i ziemniaki? To idealna książka dla tych, co lubią podróże po całym świecie. Albo chociaż podróże swoich kubków smakowych.
Najnowsza książka znanej z bloga Wegan Nerd to magiczna opowieść o włoskich smakach. Bo jeśli miałabym komukolwiek w kwestii autentycznych włoskich smaków zaufać to właśnie Alicji. Ta książka to nie tylko przepisy charakterystyczne dla danych regionów, to poradnik i przewodnik po kuchni włoskiej. Czasem w pełni roślinnej, a czasem zweganizowanej wegańskimi odpowiednikami. Tekstom czasem przydałaby się korekta, a zdjęciom obróbka, ale całość ma swój urok. Amatorom kuchni włoskiej (kto nie jest?!) bardzo polecam.
Przyznaję się – lubię piec bardziej niż gotować. Jak tylko przejrzałam pierwszy raz Słodką Wegan Nerd od razu kupiłam własny egzemplarz. Znajdziemy tam wszystko: od podstawowych słodkości po wymyślne desery. Obklejam karteczkami wypróbowane przepisy z adnotacjami co zmienić, żeby wyszło jeszcze lepiej. Nie jestem pewna, czy przypadnie do gustu początkującym cukiernikom – w książce brakuje wymiarów formy, typów mąk, a opisy potrafią być czasem zagmatwanie. Ale za to jaki wybór! 331 przepisów, okraszonych pięknymi ilustracjami akwarelowymi samej autorki robi wrażenie.
Julita promuje weganizm od strony przystępności cenowej. Walczy ze stereotypem, że wegańskie jedzenie musi być drogie, żeby było smaczne. Takie podejście to ja popieram i wspieram, jak mogę! Przepisy w ebooku są proste, z możliwie najtańszych (jak na polskie warunki) składników i całkiem szybkie w przygotowaniu. Anegdoty z życia autorki potrafią rozbawić i bez nich to nie byłoby już to samo. Nawet jeśli nie ugotowałam zbyt wielu dań z przepisów to pośmiałam się z humorystycznych wtrąceń i zabawnych instrukcji.
Miałam okazję zajrzeć do jednej z 3 książek Eryka Wałkowicza, autora bloga erVegan, nie urzekła mnie na tyle, aby zakupić ją do swojej biblioteczki, więc jedynie zwracam uwagę, że istnieją i są bardzo ładnie wydane. Także Alicja Rokicka ma w swoim dorobku łącznie 4 książki, z wszystkich miałam okazję korzystać, aczkolwiek te opisane powyżej polecam najmocniej. Jeśli pominęłam jakąś ciekawą publikację proszę daj znać w komentarzu, chętnie nadrobię. 😉
To jak, wybrałeś_aś już wegańską książkę kucharską dla siebie?
O książkach związanych z dietą roślinną napiszę innym razem. Natomiast TUTAJ znajdziesz więcej różnorakich treści książkowych. Happy vegan choices! <3