Najlepsze wegańskie książki kucharskie 2022

Całkowicie wegańska książka kucharska wydana w języku polskim, gdy zaczynałam moją przygodę z weganizmem po prostu nie istniała. Inspiracje czerpałam z blogów, ale na ten temat napisałam już więcej TUTAJ. Moim pierwszym projektem w Adobe InDesign była właśnie swego rodzaju wegańska książka kucharska ze sprawdzonymi przepisami głównie dla mojej mamy. Do teraz gotując intuicyjnie bazuję, w znacznej mierze, na tamtych przepisach, zresztą mam ją do tej pory i czasem zaglądam. Ale dość prehistorii! 

Aktualnie na naszym rynku wydawniczym znajdziemy sporo wegańskich książek kucharskich i dlatego postanowiłam kilka z nich wyróżnić. Poniżej znajdziesz mój subiektywny wybór najlepszych wegańskich książek kucharskich wydanych przez polskich twórców. 

5 najlepszych wegańskich książek kucharskich

jadlonomia

Jadłonomia - Marta Dymek

Prawdziwa wegańska biblia. 😉 Mimo wielu dodruków stała się białym krukiem, a jej cena na wtórnym rynku przekroczyła już dawno cenę okładkową. W mojej lokalnej bibliotece została nawet skradziona! Jako, że nie tak łatwo ją dorwać, nie będę zatem się na jej temat rozwijać. Po prostu klasyk.

jadlonomia po polsku

Jadłonomia po polsku - Marta Dymek

Rewelacyjna książka kucharska bazująca na polskich składnikach i typowo polskich smakach. Mam ją zawsze pod ręką w kuchni, wypróbowałam z niej jakieś 80% przepisów, do części wracam regularnie. Marta tłumaczy dokładnie, co, jak i dlaczego, czasem dorzuci kontekst kulturowy (tak samo jak i ja, Marta to kulturoznawczyni :). Jeśli miałabym wybrać jedną książkę kucharską, która zostaje w moim domu to właśnie ta!

nowa jadlonomia

Nowa Jadłonomia - Marta Dymek

Gdy potrzebuję odmiany w kuchni sięgam Nową Jadłonomię. Większość przepisów ma w swoim składzie orientalne składniki, często niedostępne w małych miejscowościach, ale ileż można jeść cebulę i ziemniaki? To idealna książka dla tych, co lubią podróże po całym świecie. Albo chociaż podróże swoich kubków smakowych.

Italia dla zielonych

Italia dla zielonych - Alicja Rokicka

Najnowsza książka znanej z bloga Wegan Nerd to magiczna opowieść o włoskich smakach. Bo jeśli miałabym komukolwiek w kwestii autentycznych włoskich smaków zaufać to właśnie Alicji. Ta książka to nie tylko przepisy charakterystyczne dla danych regionów, to poradnik i przewodnik po kuchni włoskiej. Czasem w pełni roślinnej, a czasem zweganizowanej wegańskimi odpowiednikami. Tekstom czasem przydałaby się korekta, a zdjęciom obróbka, ale całość ma swój urok. Amatorom kuchni włoskiej (kto nie jest?!) bardzo polecam.

słodka wegan nerd

Słodka Wegan Nerd - Alicja Rokicka

Przyznaję się – lubię piec bardziej niż gotować. Jak tylko przejrzałam pierwszy raz Słodką Wegan Nerd od razu kupiłam własny egzemplarz. Znajdziemy tam wszystko: od podstawowych słodkości po wymyślne desery. Obklejam karteczkami wypróbowane przepisy z adnotacjami co zmienić, żeby wyszło jeszcze lepiej. Nie jestem pewna, czy przypadnie do gustu początkującym cukiernikom – w książce brakuje wymiarów formy, typów mąk, a opisy potrafią być czasem zagmatwanie. Ale za to jaki wybór! 331 przepisów, okraszonych pięknymi ilustracjami akwarelowymi samej autorki robi wrażenie. 

BONUS polecany kulinarny ebook:

biedańskie opowieści 2022

Julita promuje weganizm od strony przystępności cenowej. Walczy ze stereotypem, że wegańskie jedzenie musi być drogie, żeby było smaczne. Takie podejście to ja popieram i wspieram, jak mogę! Przepisy w ebooku są proste, z możliwie najtańszych (jak na polskie warunki) składników i całkiem szybkie w przygotowaniu. Anegdoty z życia autorki potrafią rozbawić i bez nich to nie byłoby już to samo. Nawet jeśli nie ugotowałam zbyt wielu dań z przepisów to pośmiałam się z humorystycznych wtrąceń i zabawnych instrukcji. 

Inne publikacje warte uwagi

Miałam okazję zajrzeć do jednej z 3 książek Eryka Wałkowicza, autora bloga erVegan, nie urzekła mnie na tyle, aby zakupić ją do swojej biblioteczki, więc jedynie zwracam uwagę, że istnieją i są bardzo ładnie wydane. Także Alicja Rokicka ma w swoim dorobku łącznie 4 książki, z wszystkich miałam okazję korzystać, aczkolwiek te opisane powyżej polecam najmocniej. Jeśli pominęłam jakąś ciekawą publikację proszę daj znać w komentarzu, chętnie nadrobię. 😉 

To jak, wybrałeś_aś już wegańską książkę kucharską dla siebie? 

O książkach związanych z dietą roślinną napiszę innym razem. Natomiast TUTAJ znajdziesz więcej różnorakich treści książkowych. Happy vegan choices! <3